KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Toyota poszukuje nowych technologii mobilności mających pomóc osobom sparaliżowanym i ogłasza konkurs z pulą nagród 4 mln dolarów

Email Drukuj WORD Download PDF Download
20-11-17

Toyota Mobility Foundation, we współpracy z Nesta's Challenge Prize Centre, otwiera globalny konkurs Mobility Unlimited Challenge dla wynalazców z całego świata. Celem konkursu jest stworzenie przełomowej technologii radykalnie zwiększającej mobilność i niezależność osób z paraliżem. Pula nagród wynosi 4 mln dolarów.

Zadaniem uczestników konkursu jest opracowanie osobistych urządzeń do poruszania się dla osób sparaliżowanych. Przyszłościowe rozwiązania w zakresie mobilności mogą obejmować wszystko, począwszy od egzoszkieletów, przez sztuczną inteligencję i uczące się maszyny, po przetwarzanie danych w chmurze czy akumulatory.

Na całym świecie miliony ludzi cierpią na paraliż kończyn dolnych (najczęstsze przyczyny to udary, uszkodzenie rdzenia kręgowego i stwardnienie rozsiane). Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego roku odnotowuje się 250 000 – 500 000 nowych przypadków urazów rdzenia kręgowego.

Innowacje z wykorzystaniem inteligentnej technologii mobilności dają szansę stworzenia osobistych urządzeń lepiej zintegrowanych z ciałem użytkownika i środowiskiem. Wdrażanie tej przełomowej technologii jest jednak powolne z powodu takich czynników, jak małe i rozdrobnione rynki, obciążenia regulacyjne i złożoność procedur zwrotu kosztów przez ubezpieczycieli bądź systemy opieki zdrowotnej.

To obniża atrakcyjność tego rynku dla małych przedsiębiorców lub nowych podmiotów i utrudnia wprowadzanie na rynek nowoczesnych rozwiązań przez innowatorów. Pomimo znacznego postępu w dziedzinie jakości podróży dla osób niepełnosprawnych, innowacje w zakresie ich codziennego funkcjonowania wciąż pozostają w tyle.

Nagroda Mobility Unlimited Challenge jest wspierana przez wielu honorowych ambasadorów, którzy doświadczają życia z paraliżem dolnych kończyn. Należą do nich Aki Taguchi, dyrektor Japońskiego Stowarzyszenia Paraolimpijskiego; August de los Reyes, szef projektu w Pinterest; Yinka Shonibare MBE, brytyjsko-nigeryjska artystka nominowana do nagrody Turnera; Sandra Khumalo, południowoafrykańska wioślarka; indyjska sportsmenka i aktywistka Preethi Srinivasan; Sophie Morgan, brytyjska prezenterka telewizyjna; amerykańska lekkoatletka Tatyana McFadden; oraz dr Rory A Cooper, dyrektor Human Engineering Research Laboratories na Uniwersytecie w Pittsburghu.

„To początek naszego konkursu, trzyletniej podróży, która zakończy się w Tokio w 2020 roku. W rywalizacji wezmą udział największe umysły w dziedzinie technologii, projektowania i inżynierii z każdego zakątku świata, aby uczynić środowisko i społeczeństwo bardziej dostępnymi dla osób z paraliżem dolnych kończyn. Wiemy, że nie mamy jeszcze rozwiązań, ale nasza inicjatywa jest adresowana do ludzi, którzy mogą pomóc w ich rozwoju” – stwierdził Ryan Klem, dyrektor programów Toyota Mobility Foundation.

„W wyzwaniu Mobility Unlimited chodzi o swobodę poruszania się. Projekt będzie wspierać innowatorów, tworzących przełomowe urządzenia służące mobilności, wykorzystujące inteligentną technologię i systemy, które odmienią ludzkie życie” – skomentowała Charlotte Macken z Nesta's Challenge Prize Centre.

Pula nagród Toyota Mobility Foundation Challenge o wartości 4 mln USD zostanie wykorzystana w trzech etapach. Nagrody Discovery będą zapewniać fundusze zalążkowe w wysokości 50 000 dolarów dla 10 grup z obiecującymi koncepcjami. Następnie panel jurorów-ekspertów wybierze pięciu finalistów, z których każdy otrzyma 500 000 dolarów, by móc przekształcić swoje koncepcje w prototyp. Zwycięzca konkursu otrzyma 1 000 000 dolarów, aby udostępnić urządzenie użytkownikom. Wyniki zostaną ogłoszone w Tokio we wrześniu 2020 roku. Zainteresowani innowatorzy mogą zgłaszać się online na stronie mobilityunlimited.org.

Zgłoszenia do konkursu Mobility Unlimited Challenge powinny być skoncentrowane na użytkowniku. Udział w konkursie wymaga współpracy z niepełnosprawnymi i włączenie ich w proces tworzenia projektu, aby osoby z paraliżem kończyn dolnych mogły wchodzić w interakcje i kształtować rozwiązania mobilne przyszłości.

Więcej informacji na stronie mobilityunlimited.org.

 

Toyota Mobility Foundation

Toyota Mobility Foundation została założona przez Toyotę w 2014 roku w celu stworzenia prawdziwie mobilnego społeczeństwa, które pomoże ludziom lepiej żyć – bez względu na to, gdzie się znajdują. Celem Fundacji jest wspieranie systemów mobilności przy jednoczesnym eliminowaniu różnic w możliwościach poruszania się.

Toyota Mobility Foundation działa na rzecz dostarczania innowacyjnych rozwiązań mobilności na całym świecie, od uspokojenia ruchu w najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, po rozwiązania w zakresie energii wodorowej. Fundacja realizuje swoją misję poprzez dzielenie się wiedzą, współpracę z innymi i wykorzystywanie ich innowacyjnego ducha do budowania bardziej radosnego, mobilnego społeczeństwa. Odbywa się to z wykorzystaniem wiedzy Toyoty w zakresie technologii, bezpieczeństwa i środowiska, przy współpracy z uniwersytetami, rządem, organizacjami non-profit, instytucjami badawczymi i innymi organizacjami.

Nesta's Challenge Prize Centre

Nesta jest globalną fundacją wspierającą innowacje, a jej Challenge Prize Centre jest znanym na całym świecie centrum wiedzy eksperckiej w zakresie projektowania i opracowywania nagród za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju społeczeństw. Centrum korzysta z nagród, by stymulować innowacyjne rozwiązania problemów społecznych. Oto wybrane projekty Nesta's Challenge Prize Centre:

  • Nagroda Longitude Prize, stworzona w celu zwalczania rosnącej oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i ograniczenia stosowania antybiotyków.
  • Nagroda Inclusive Technology Prize, promująca innowacje, zapewniające osobom niepełnosprawnym równy dostęp do życiowych szans.
  • Nagroda UNDP za odnawialne źródła energii, mająca na celu znalezienie rozwiązania w zakresie energii odnawialnej, zdolnego do dostarczania mocy poza siecią, by zaspokoić potrzeby rodzin powracających po wojnie na obszary wiejskie Bośni i Hercegowiny.
  • Nagroda stworzona w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, przez przesunięcie zapotrzebowania na energię do godzin poza szczytem albo przez wytwarzanie zapasów energii ze źródeł odnawialnych.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie challengeprizecentre.org.

Wkład Toyoty w mobilność
Toyota jest światowym liderem w zakresie budowania nowego modelu mobilności. Firma współpracuje z wieloma ekspertami, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz stosując robotykę w celu pomocy osobom o ograniczonej mobilności.

W tym celu Toyota realizuje następujące projekty:

  • IBot 2: wózek inwalidzki do pokonywania schodów, który wkrótce stanie się węższy i bardziej dostępny;
  • Human Support Robot (HSR): robot partnerski, pomagający ludziom w codziennych czynnościach;
  • Projekt BLAID: przyszła technologia mobilności, która może pomóc osobom niewidomym lub niedowidzącym w uzyskaniu lepszej świadomości ekologicznej.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie:
www.mobilityforall.com/global/en/Mobility/#

 

Link do video na kanale YouTube

Email Drukuj WORD Download PDF Download