Wodorowa Toyota Mirai i najnowsza generacja Priusa na 20. Pikniku Naukowym

WORD Download PDF Download
06-05-16

W najbliższą sobotę na warszawskim Stadionie Narodowym odbędzie się jubileuszowy 20. Piknik Naukowy. Toyota zaprasza na swoje stoisko wszystkich fanów motoryzacji. W tym roku japoński producent zaprezentuje dwa przełomowe osiągnięcia w dziedzinie seryjnie produkowanych napędów najnowszej generacji – Toyotę Mirai zasilaną wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz Toyotę Prius IV. generacji, najoszczędniejszy samochód hybrydowy na świecie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy są związki nauki ze zdrowiem. Toyota zaprezentuje dwie technologie, które mają szansę zrewolucjonizować motoryzację i ograniczyć emisję spalin, wpływając na poprawę jakości powietrza w miastach – napęd na wodorowe ogniwa paliwowe oraz nową generację napędu hybrydowego.

Toyota Mirai – samochód na wodór
Wykorzystanie wodoru w motoryzacji to rewolucyjne rozwiązanie – nie tylko ekologiczne, ale także bezpiecznie dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Toyota Mirai, samochód napędzany ogniwami paliwowymi, nie emituje żadnych spalin ani innych szkodliwych substancji. W efekcie deklasuje tradycyjne samochody.

Silnik elektryczny jest zasilany z własnej elektrowni na pokładzie auta, czyli z ogniw paliwowych. W reakcji wodoru i tlenu powstaje prąd, a jedynym produktem ubocznym jest czysta woda. Mirai tankuje się jak każdy konwencjonalny samochód – wystarczą 3 minuty, żeby pełny zbiornik wodoru zapewnił zasięg od 550 do 750 km. Toyota nie tylko opracowała najbardziej wydajny i nowoczesny układ wodorowy na świecie, ale także najbardziej zminiaturyzowany, dzięki czemu mamy do dyspozycji dużo miejsca dla pasażerów i bagaży. Mirai ma potencjał, by urzeczywistnić wizję społeczeństwa wodorowego.

Do wytwarzania wodoru można użyć niemal każdej substancji zawierającej ten pierwiastek, np. wodę lub odpady. Urządzenia do produkcji wodoru stanowią doskonałe uzupełnienie lokalnych elektrowni wiatrowych czy słonecznych, są łatwe w instalacji i mogą mieć dowolne rozmiary. Dlatego umożliwiają rozproszoną produkcję na potrzeby lokalnej społeczności lub nawet pojedynczego gospodarstwa, ograniczając konieczność transportu paliwa i nie powodując negatywnych skutków dla zdrowia ludzi i dla środowiska.

„Toyota Mirai to nasz pierwszy seryjnie produkowany samochód wodorowy. Ten powszechnie występujący w przyrodzie pierwiastek może całkowicie zastąpić paliwa kopalne w motoryzacji, energetyce, przemyśle i codziennym życiu. Jednak Mirai to nie tylko rewolucyjne auto nieemitujące spalin. Jest to także wygodny, oszczędny samochód klasy średniej o przestronnym wnętrzu i bagażniku. Ten samochód nie wymaga kompromisów ani zmiany przyzwyczajeń kierowców” – powiedział Robert Mularczyk, PR Manager Toyota Motor Poland.

Toyota Prius – modelowa hybryda
19 lat temu wraz z Toyotą Prius zadebiutował na rynku pierwszy napęd hybrydowy. Obecnie jest to najpopularniejsze auto hybrydowe na świecie. Czwarta generacja modelu pojawiła się w polskich salonach w kwietniu tego roku. Auto stanowi największy przełom w rozwoju technologii hybrydowej od momentu debiutu w 1997 roku. To pierwszy model zbudowany na nowej platformie Toyota New Global Architecture. Napęd hybrydowy 4. generacji ustanawia nowe standardy pod względem zużycia paliwa, emisji spalin i wydajności. Prius spala tylko 3,3 l paliwa na 100 km i emituje 76 g CO2 na km. Jednocześnie nowy Prius daje niespotykane dotąd w tym modelu wrażenia z jazdy, komfort podróżowania i standardy bezpieczeństwa.

Atrakcje na stoisku Toyoty
Piknik Naukowy jest największą w Polsce imprezą o charakterze popularno-naukowym. Co roku gromadzi na błoniach Stadionu Narodowego ponad 150 tys. zwiedzających. Dlatego, specjalnie na tę imprezę, Toyota sprowadziła do Polski jeden egzemplarz seryjnie produkowanego samochodu Mirai. Obok wodorowej Toyoty stanie także, dostępna już w salonach, najnowsza generacja hybrydowego Priusa.

W tym roku uczestnicy Pikniku będą mogli prześwietlić wodorową Toyotę Mirai, aby przyjrzeć się z bliska podzespołom napędu na ogniwa paliwowe oraz poznać ich działanie i funkcje. Odwiedzający będą mogli także wziąć udział w konkursie wiedzy o alternatywnych napędach i wygrać ciekawe nagrody.

Na najmłodszych uczestników pikniku będzie czekał interaktywny, wirtualny robot Avatar Emotion. Poprzez zabawę, rozmowę oraz liczne konkursy dzieci dowiedzą się najważniejszych informacji o napędzie hybrydowym.

WORD Download PDF Download