KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

T-Connect - nowa usługa telematyczna Toyoty

Email Drukuj WORD Download PDF Download
23-06-14

Interaktywny pomocnik głosowy, możliwość instalowania aplikacji niezależnych dostawców

Latem tego roku Toyota Motor Corporation wprowadzi w Japonii nowatorską usługę telematyczną o nazwie T-Connect wraz z dostosowanymi do niej systemami nawigacyjnymi i aplikacją dla smartfonów. Będzie to kolejny element realizowanej przez Toyotę wizji inteligentnej mobilności, łączącej ludzi, samochody i miasta.

T-Connect usprawnia obecną usługę Toyota G-BOOK na kilka istotnych sposobów: oprócz interaktywnego pomocnika głosowego, umożliwia instalowanie aplikacji niezależnych dostawców w systemie nawigacyjnym samochodu, udostępnia także usługę pomocy online, integrującą i rozszerzającą funkcje już dostępne w G-BOOK.

1. Interaktywny pomocnik głosowy

T-Connect udostępnia interaktywny pomocnik głosowy o nazwie Agent. Agent obsługuje zapytania dotyczące miejsc i aktualności, może również wspomagać użytkowanie pojazdu. Agent może również udzielać informacji dzięki mechanizmowi przewidywania celu jazdy na podstawie historii wcześniejszych podróży. Wykorzystując te dane, Agent zapewnia informacje o sytuacji drogowej, wypadkach, korkach, pogodzie i stanie nawierzchni, może również proponować skorzystanie ze znajdujących się na trasie stacji benzynowych. Usługa zapamiętuje preferencje użytkownika i dostosowuje do nich swoje sugestie odnośnie do sklepów i wydarzeń wzdłuż przewidywanej trasy.

Agent to zautomatyzowana wersja żywego konsultanta, wykorzystywanego przez G-BOOK. Rozwiązanie, opracowane z myślą o kierowcach, potrafi odpowiadać na pytania otwarte takie jak „Szukam pizzerii w okolicy" lub „Znajdź wolny parking w pobliżu". Jeśli Agent nie jest w stanie odpowiedzieć na zapytanie, jest ono przekazywane do konsultanta.

2. Możliwość instalowania aplikacji w systemie nawigacyjnym samochodu

T-Connect umożliwia użytkownikom instalowanie w systemach nawigacyjnych samochodów kompatybilnych aplikacji. Sklep T-Connect oferuje różnorodne aplikacje w czterech kategoriach: asystent kierowcy, informacja, komunikacja i styl życia.

Aby umożliwić tworzenie i udostępnianie aplikacji niezależnym dostawcom, Toyota opracowała otwarte środowisko programistyczne TOVA (Toyota Open Vehicle Architecture) i udostępnia pakiety deweloperskie twórcom oprogramowania(1). Dostarczane przez nich aplikacje będą po zaaprobowaniu przez Toyotę umieszczane w sklepie T-Connect. Sklep wyposażony jest w mechanizm płatności, umożliwiający twórcom oprogramowania pobieranie należności za swoje produkty.

3. Usprawniona usługa pomocy online

Usługi dostępne w tej chwili w G-BOOK (takie jak wezwanie pomocy w razie wypadku, informacje o sytuacji na drogach i aktualizacje map) będą dalej świadczone w ramach usługi T-Connect Online Care. Wprowadzona jesienią usługa T-Probe oferować będzie bogatsze informacje, wykorzystujące dane gromadzone na bieżąco przez pojazdy logistyczne Toyoty.

4. Łączność Wi-Fi

Aby ułatwić korzystanie z tych usług, systemy nawigacyjne T-Connect wyposażone są standardowo w bezprzewodowy interfejs sieciowy
Wi-Fi. Za pomocą swych smartfonów lub wybranych hotspotów Wi-Fi (np. w Japonii ok. 200 tys. punktów obsługiwanych przez japońskiego operatora telekomunikacyjnego au) klienci mogą korzystać z rozmaitych usług oferowanych przez Toyota Smart Center(2). Połączenie będzie również możliwe poprzez opcjonalny pokładowy moduł komunikacyjny.

5. Aplikacja T-Connect dla smartfonów

Klienci mogą również korzystać z Agenta i usług Online Care za pomocą przeznaczonej dla smartfonów aplikacji T-Connect. Używając aplikacji w połączeniu z usługami T-Connect dostępnymi na ekranach systemów nawigacyjnych samochodów, zyskują dostęp do jeszcze większych możliwości. Informacje o zużyciu paliwa i zasięgu, odległościach, planach i historii podróży stają się dostępne również poza samochodem – na ekranie smartfonu. Już wkrótce użytkownicy zyskają dostęp do różnorodnych aplikacji T-Connect dla smartfonów, dostarczających wartościowych informacji w oparciu o status samochodu, historię podróży i inne dane.

Samochody Lexus będą wyposażane w systemy nawigacyjne zgodne z nowym rozwiązaniem G-Link o możliwościach podobnych do
T-Connect. Moduł komunikacyjny będzie wyposażeniem standardowym. Istniejące usługi nawigacyjne będą funkcjonowały tak jak dotychczas.

(1) Informacje o tworzeniu aplikacji i pakiecie (w języku japońskim) dostępne są pod adresem https://developer-toyota.jp/developer/top (rejestracja ograniczona do użytkowników korporacyjnych)
(2) Opracowany przez Toyotę system łączący domy, pojazdy, dostawców energii elektrycznej i użytkowników, umożliwiający zintegrowaną kontrolę zużycia energii

Email Drukuj WORD Download PDF Download