KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Toyota opracowała roboty, które pomogą w rehabilitacji chorych

Email Drukuj WORD Download PDF Download
30-05-14

Jesienią do 20 placówek medycznych w Japonii trafią opracowane przez Toyotę roboty wspomagające rehabilitację ruchową chorych. Będzie to kolejny etap badań nad urządzeniami z serii Toyota Partner Robot, które przedstawiono w roku 2011. Maszyny wspomagające ćwiczenie chodzenia i utrzymywania równowagi ułatwią powrót do aktywnego życia osobom chorym i ofiarom wypadków.

Pierwszy z robotów pomoże w nauce chodzenia osobom z paraliżem kończyn dolnych, wspomagając ruch nogi, prostowanie kolan i utrzymywanie ciężaru ciała. W najnowszej, lżejszej wersji poprawiono wygodę mocowania urządzenia do nóg pacjenta i regulację stopnia wspomagania, usprawniono też m.in. monitorowanie procesu rehabilitacji.

Drugi robot, mający postać dwukołowego pojazdu o nazwie Winglet, ułatwia ćwiczenie utrzymania równowagi przez uczestniczenie w grach komputerowych. Ruchy stojącego na jego platformie pacjenta sterują ruchami postaci w grach takich jak zawody narciarskie czy rodeo, zaś pacjent, zdobywając punkty w grach, uczy się przemieszczać środek ciężkości ciała i zachowywać równowagę.

Prace nad robotami rozpoczęto pod koniec roku 2007 we współpracy ze szpitalem uniwersytetu medycznego Fujita w Toyoake (prefektura Aichi). Od roku 2011 Toyota, współpracując z placówkami medycznymi, prowadzi próby i doskonali roboty, zwłaszcza w zakresie usprawnień zwiększających przyjazność dla użytkownika i ułatwiających ćwiczenia w oparciu o teorię nauki poruszania się. Efektem trwających obecnie prób będą sprawdzone, gotowe do użytku produkty, które już wkrótce trafią na rynek.

Email Drukuj WORD Download PDF Download