KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Toyota FV2 - skuter przyszłości

Email Drukuj WORD Download PDF Download
16-05-14

Toyota FV2 to futurystyczny jednoosobowy pojazd, którego charakteru nie oddadzą żadne porównania. Ten niezwykły skuter jest ucieleśnieniem wiary Toyoty w to, że dzięki zaawansowanej technologii IT można stworzyć bardziej naturalną relację między kierowcą a samochodem. Koncept został zaprezentowany w tym roku na targach w Genewie.

Toyota wierzy, że samochód przyszłości będzie czymś więcej niż tylko maszyną. Możemy stworzyć o wiele bardziej naturalną relację między kierowcą i samochodem dzięki najnowszym osiągnięciom technologii IT. Pojazd koncepcyjny FV2, zaprojektowany w ramach programu „Intuitive Connections", to krok do urzeczywistnienia tej idei. FV2 reaguje na ruchy ciała kierowcy.

Im bardziej samochód staje się przedłużeniem ciała człowieka, tym większą radość sprawia prowadzenie. Dlatego FV2 można kierować na stojąco, przechylając się do przodu, do tyłu, na prawo i na lewo. Wrażenia z takiego prowadzenia przypominają nieco jazdę na nartach lub na rowerze. Pojazdem można też kierować na siedząco.

Gdy pojazd jest wyłączony, przypomina kapsułę. Po uruchomieniu jego szklana pokrywa podnosi się do pionu, tworząc przednią szybę. Nie służy ona jednak tylko do ochrony przed wiatrem. Jest to interaktywny, multimedialny tablet sterowany ruchem dłoni na odległość, który w czasie rzeczywistym obserwuje otoczenie i reaguje na nie. Jedną z ważniejszych jego funkcji jest identyfikacja niebezpieczeństw na drodze i alarmowanie o nich kierowcy, a także proponowanie sposobów ich uniknięcia.

FV2 jest tak zaprojektowany, by łączyć się z chmurą, odbierać ważne informacje, takie jak pogoda czy warunki na drodze, oraz dostarczać do chmury dane przydatne dla innych kierowców. W przyszłości, dzięki przetwarzaniu danych przez sztuczną inteligencję, pojazdy te będą mogły reagować na nastroje i samopoczucie kierowców. W ten sposób będziemy mogli w pełni porozumiewać się z naszym samochodem.

Tak jak dostosowujemy ubrania do pogody, tak FV2 dostosowuje swój wygląd do człowieka. Zamiast tradycyjnej karoserii ma wyświetlacz, dlatego możemy w każdej chwili zmienić kolor i wzór na powierzchni. Co więcej, pojazd potrafi być pod tym względem samodzielny. Jeśli prowadzenie jest pewne i sprawne, pokrywa się żywymi kolorami odzwierciedlającymi ekscytację kierowcy. Jeśli natomiast prowadzący używa funkcji wspomagania, zaprojektowanych dla początkujących, karoseria wyświetla ostrzeżenie dla innych kierowców.

Email Drukuj WORD Download PDF Download