KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Adam Małysz i Rafał Marton rozpoczęli treningi Toyotą Hilux przed Rajdem Dakar 2014

30-09-13

 

W końcu września odbył się pierwszy trening Adama Małysza i Rafała Martona przed startem w Rajdzie Dakar 2014. Załoga po raz pierwszy wykorzystała nowy samochód treningowy, Toyotę Hilux V8, przygotowaną specjalnie do tego celu przez Toyota Motor Poland. Podobnie jak w poprzedniej edycji rajdu, w Dakarze 2014 Adam wystartuje Toyotą Hilux Overdrive.

Adam Małysz i Rafał Marton, którzy w ubiegłorocznej edycji Rajdu Dakar ukończyli rywalizację na 15. miejscu, wielokrotnie podkreślali trwałość Hiluxa i szybkie tempo, które mogli dzięki niemu utrzymywać przez cały rajd. Dlatego też w 2014 roku również wystartują w Dakarze wyczynową Toyotą Hilux, przygotowaną w belgijskim Overdrive Racing.

Toyota Motor Poland, jako partner techniczny Adama Małysza i Rafała Martona, od ubiegłego roku wspiera zespół flotą pojazdów, m.in. Hiluxem, Avensisem i Land Cruiserem.

W tym roku, aby umożliwić Adamowi jak najbardziej komfortowe warunki przygotowań do startu w Rajdzie Dakar 2014, Toyota Motor Poland stworzyła treningową wersję Hiluxa, wyposażoną m.in. w mocny silnik V8. Do tej pory Adam trenował przede wszystkim na seryjnej wersji Hiluxa. Nowy samochód treningowy, z którym załoga zapoznała się podczas pierwszego treningu w kopalni piasku, jest konstrukcją zbudowaną na seryjnej Toyocie Hilux, z wykorzystaniem wielu elementów fabrycznych Toyoty i dodatkowych podzespołów wyczynowych.

Jak powiedział Adam Małysz „jest to samochód, który łączy cechy auta przeprawowego z samochodem do cross-country. Dzięki temu możemy z Rafałem trenować w bardziej zróżnicowanych warunkach. Chociaż jak wiadomo my ścigamy się w rajdach cross-country, to w tym roku na Dakarze mieliśmy takie krytyczne momenty, w których musieliśmy się przeprawiać przez rzekę. Tym samochodem na pewno można te elementy potrenować. Bardzo się cieszę, że Toyota zbudowała dla nas takie auto, które jest gdzieś w połowie drogi między seryjnym Hiluxem a naszą rajdówką, bo każda okazja do treningu jest przed Dakarem na wagę złota”.

Treningowa Toyota Hilux Adama Małysza będzie poddawana kolejnym modyfikacjom, aby sprostać wymaganiom zespołu. Poza kolejnymi treningami w Polsce, w listopadzie samochód weźmie udział w ostatnich przed Dakarem próbach na wydmach i piaskach Maroka.

Treningowa Toyota Hilux Adama Małysza – specyfikacja

Silnik

Toyota/Lexus 4.0 V8 1UZ-FE, bez doładowania, zmodyfikowane układy sterowania, chłodzenia, wydechowy. Moc 280 KM i 420 Nm.

Skrzynia biegów i reduktor

Automatyczna, sekwencyjna AISIN 30-43. Połączona z seryjnym reduktorem z Toyoty Hilux z automatycznie blokowanym centralnym mechanizmem różnicowym. 

Zawieszenie

Sztywne mosty zawieszone na kutych wahaczach, połączone regulowanymi drążkami Panharda. Wzmacniane sprężyny śrubowe, amortyzatory sportowe S-racing, hydrauliczne bumpstopy S-racing.

Nadwozie i rama

Usztywniona i wzmocniona rama seryjna Toyoty Hilux; skrócona skrzynia ładunkowa nadwozia. Klatka bezpieczeństwa wykonana zgodnie z załącznikiem J (FIA).

Elementy dodatkowe

4 fotele kubełkowe i czteropunktowe pasy bezpieczeństwa , dodatkowe oświetlenie przód i tył, kompresor powietrza (do kół), snorkel, osłona podwozia Coyot, metromierze.