KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Latvala pierwszy w Rajdzie Szwecji – kierowca Toyoty liderem Rajdowych Mistrzostw Świata

Email Drukuj WORD Download PDF Download
13-02-17

Jari-Matti Latvala wygrał Rajd Szwecji, drugą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Jest to pierwsze zwycięstwo Toyoty w rajdzie FIA WRC od Rajdu Chin w 1999 roku i 44. wygrany rajd mistrzowskiego cyklu w historii marki.

Jari-Matti Latvala objął prowadzenie po sobotnim super odcinku specjalnym, podczas którego Thierry Neuville uszkodził układ kierowniczy w swoim Hyundaiu i20 Coupe WRC. W niedzielę prowadzący Yarisa WRC Latvala wygrał trzy oesy i dojechał na metę jako pierwszy, zdobywając pierwszą wygraną dla TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team i 44. zwycięstwo Toyoty w rajdzie WRC. Łącznie Jari-Matti Latvala wygrał 6 odcinków specjalnych: SS1, SS4, SS13, SS16, SS17 i SS18. Było to jego 17. zwycięstwo w karierze, 4. w Rajdzie Szwecji i pierwsze od Rajdu Meksyku 2016.

Juho Hänninen ukończył rajd pomimo piątkowego wypadku. W niedzielę fiński kierowca nie miał żadnych problemów i zdobył punkty w klasyfikacji producentów, przyczyniając się do awansu Toyoty na drugie miejsce. W tabeli kierowców liderem po dwóch rajdach jest Jari-Matti Latvala, który wyprzedził Sebastiena Ogiera.

Latvala zaczął niedzielny etap z 3,8-sekundową przewagą nad zawodnikiem startującym z drugiego miejsca. Wygranie 3 oesów, w tym Power Stage’a, przypieczętowało jego przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Juho Hänninen zajął 23. miejsce i kontynuował testy ustawień samochodu z myślą o przyszłych rajdach.

„Jestem bardzo szczęśliwy. Dla nowego zespołu i nowego samochodu wygranie drugiej eliminacji w serii – po prostu brak mi słów. To był chyba najlepszy Power Stage w mojej karierze. Bardzo dziękuję całemu zespołowi. Jesteśmy mocno zmotywowani do tego, żeby utrzymać formę – nie mogę się doczekać startu w Meksyku. To było fantastyczne zwycięstwo, ale jednocześnie jest mi bardzo przykro z powodu Thierry’ego Neuville’a, który stracił prowadzenie w sobotę podczas super oesu. Znalazłem się kiedyś w podobnej sytuacji i doskonale rozumiem, jak musi się teraz czuć. Wiem, że mieliśmy szczęście, więc będziemy kontynuowali działania dotyczące rozwoju samochodu i musimy nadal pracować nad realizacją naszych celów” – skomentował Jari-Matti Latvala.

Trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Świata to Rajd Meksyku trwający od 9 do 12 marca. Będzie to pierwsza w tym roku runda WRC na drogach szutrowych i pierwsza przy wysokich temperaturach. Większość odcinków specjalnych znajduje się na dużych wysokościach, podczas których silniki muszą sobie radzić z mniejszym stężeniem tlenu. Będzie to zupełnie nowe wyzwanie dla TOYOTA GAZOO Racing.

 

Tabela1 rajd szwecji klasyfikacja

 

Tabela2 fia wrc 2017 klasyfikacja kierowcow

 

Tabela3 fia wrc 2017 klasyfikacja producentow

Email Drukuj WORD Download PDF Download