KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Partnerstwo strategiczne Toyoty i Microsoftu

07-04-11

6 kwietnia Toyota Motor Corporation (TMC) i Microsoft Corporation ogłosiły zawarcie partnerstwa strategicznego, w ramach którego powstanie globalna platforma dla kolejnej generacji systemów telematycznych Toyoty. Telematyka w samochodach to rozwiązania telekomunikacyjne i informatyczne, obejmujące takie systemy jak GPS, zarządzanie energią, czy technologie multimedialne. Przyszły system Toyoty ma bazować na platformie Windows Azure.

W ramach partnerstwa Toyoty i Microsoftu, oba koncerny przeznaczą 12 milionów dolarów na inwestycje w Toyota Media Service, spółkę zależną od TMC, która opracowuje systemy informatyczne w samochodach Toyoty. Pierwsze efekty współpracy pojawią się już w 2012 roku w samochodach elektrycznych i hybrydowych Plug In. Celem długofalowym jest jednak opracowanie do 2015 roku globalnej platformy, która zapewni innowacyjne usługi i przystępne cenowo systemy telematyczne dla klientów Toyoty na całym świecie.

Jednym z założeń systemu będzie m.in. kontrola zużycia energii nie tylko przez samochód, ale także np. domy i bezpośrednią działalność człowieka, dzięki czemu powstanie zintegrowany system kontroli korzystania z energii. W przypadku samochodów Toyoty takie systemy telematyczne będą odgrywały coraz większe znaczenie, wraz ze wzrostem popularności technologii hybrydowej Plug In (pierwszy seryjny samochód Plug In Toyoty zadebiutuje w USA jeszcze w tym roku).

„Nasze partnerstwo to kolejny ważny krok w stronę rozwoju motoryzacji przyszłości i świadomego korzystania z energii. Poprzez tworzenie produktów jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie i sprzyjających ochronie zasobów naturalnych wspieramy zrównoważony rozwój i poszanowanie środowiska naturalnego" – powiedział Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.