KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Hybrydy Toyoty bezkonkurencyjne dla konwencjonalnych aut w serii wyścigów FIA World Endurance Championship

25-06-13

Hybrydowe bolidy teamu Toyota Racing już drugi sezon z rzędu nie dają szans konkurentom z konwencjonalnymi napędami w serii wyścigów FIA World Endurance Championship. Prototypowa hybryda TS030 generuje 530 KM z wolnossącego silnika spalinowego V8 wspartych dodatkowymi 300 KM produkowanymi przez motor elektryczny. Koncepcja napędu jest identyczna z tą znaną z seryjnego modelu Prius. To gwarantuje efektywność i niezawodność działania systemu niezbędne do odnoszenia sukcesów w wyścigach długodystansowych. W TS030 nacisk położono na moc i dynamikę odsłaniając nieznane dotąd sportowe oblicze hybryd.

Toyota seryjnie produkuje samochody hybrydowe już od 1997 roku. Pierwszym i zarazem kultowym modelem był Prius. Obecnie możemy kupić już 3 generację tego auta. W 2012 i 2013 roku systemy hybrydowe trafiły pod maski miejskiego Yarisa i kompaktowego Aurisa, a europejska rodzina hybryd Toyoty wzbogaciła się o 7-miejscowego Priusa Plusa oraz ładowanego z gniazda zewnętrznego Priusa Plug In. Dziś auta hybrydowe Toyoty są synonimem najwyższej technologii i bardzo wysokiej niezawodności imponując w warunkach miejskich bardzo niskim zużyciem paliwa. Bolidy teamu Toyota Racing pokazują nieznane dotąd, sportowe oblicze napędu hybrydowego. Położenie nacisku na moc i dynamikę spowodowało iż samochody te okazują się na torze  bezkonkurencyjne dla konwencjonalnych aut tocząc walkę jedynie z pojazdami Audi również wyposażonymi  w mieszane, spalinowo-elektryczne układy napędowe.

Tak było również podczas zakończonego w ostatni weekend 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Ostatecznie, po bardzo zaciekłej i wyrównanej walce auta Toyota Racing zajęły pozycje numer 2 i 4 dzieląc się podium z konkurentem z Niemiec. Do końca sezonu pozostało jeszcze 5 zawodów i zespoły obu TS030 podejmą walkę o zwycięstwo (w zeszłym sezonie model TS030 trzykrotnie triumfował w poszczególnych wyścigach serii).

Toyota Racing TS030 Hybrid – przewaga na torze dzięki hybrydzie:

Toyota Racing TS030 Hybrid korzysta z unikatowego, wyścigowego napędu hybrydowego, który jest rozwijany od 2006 roku. Pomimo tego, że zasady jego działania opierają się na tych stosowanych w seryjnym modelu Prius, napęd ten znacznie się różni od tego spotykanego w samochodach osobowych Toyoty. Tak jak w każdej hybrydzie, TS030 Hybrid generuje prąd podczas hamowania wykorzystując energię kinetyczną samochodu. Główna różnica tkwi w sposobie, w jakim ta energia jest spożytkowana. W prototypie TS030 Hybrid po wyjściu z zakrętu energia jest automatycznie wykorzystywana przez zamontowany w skrzyni biegów silnik elektryczny, dając pojazdowi doładowanie o mocy dodatkowych 300 koni mechanicznych. Dzięki temu energia, która w przypadku normalnego bolidu by się zmarnowała, jest używana do szybszego rozpędzenia samochodu po pokonaniu zakrętu, minimalizując czas potrzebny na przejechanie okrążenia. Prąd wygenerowany podczas hamowania przechowywany jest w kondensatorze zamontowanym obok kierowcy. Wystarczą zaledwie 3 sekundy hamowania, aby go całkowicie napełnić. W każdym samochodzie o napędzie hybrydowym znajdują się dwa silniki – elektryczny i spalinowy. Tak jest również w przypadku Toyoty Racing TS030 Hybrid. Silnik spalinowy w bolidzie to wolnossące V8 o pojemności 3,4 litra, osiągający moc 530 koni mechanicznych. Napędza on tylne koła. Dzięki wykorzystaniu doładowania z energii uzyskanej przy hamowaniu, nie ma potrzeby na stosowanie w nim turbosprężarek. 

Historia marki Toyota w FIA World Endurance Championship:

W roku 1983 Toyota zapoczątkowała swoją wyścigową karierę w wyścigach długodystansowych FIA World Endurance Championship. Od tego przełomowego w historii marki wydarzenia aż 38 samochodów Toyoty wzięło udział w 14 wyścigach Le Mans 24 Hours. W 2012 roku marka powróciła na scenę legendarnych zawodów z modelem TS030, w pełni hybrydowym bolidem startującym w klasie prototypów LMP1. Nowy samochód swoje pierwsze zwycięstwo odniósł już podczas swojego trzeciego wyścigu. Było to sześciogodzinne starcie w Sao Paulo, które odbyło się we wrześniu. Kontynuując sukces, zwyciężył w trzech z sześciu następnych rajdów. Pojazd korzysta ze zmodyfikowanej w 2013 ramy, która została zaprojektowana i zbudowana przez Toyota Motorsport GmbH (TMG), w miejscu gdzie siedzibę swoją ma również zespół wyścigowy. TMG jest również byłym domem zespołów Toyota World Rally i Formuły 1 oraz w roku 1998 wydał na świat model TS020 (GT-One). Obecnie TMG łączy uczestnictwo w sporcie motoryzacyjnym z rozwojem zaawansowanej technologii dostarczanej firmom zewnętrznym oraz rodzinie modeli Toyota.

Więcej:

www.toyotahybridracing.com 

www.toyota-motorsport.com 

www.facebook.com/toyotamotorsport

www.poznajhybrydy.pl