KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Hybrydowa Toyota Auris debiutuje w Polsce – 3.7 l / 100 km w mieście

28-03-13

Toyota Auris drugiej generacji zadebiutowała w Polsce w styczniu 2013 roku. Samochód otrzymał zupełnie nowy wygląd nadwozia i wnętrza niż poprzednik, zyskując sobie sympatię klientów zarówno w całej Europie, jak i w Polsce.

  • Po rynkowym sukcesie zupełnie nowej, kompaktowej Toyoty Auris, do gamy modelu dołącza wersja hybrydowa;
  • Polska premiera Aurisa Hybrid odbędzie się w salonach Toyoty dniach 13-14 kwietnia;
  • Wersja hybrydowa będzie odróżniała się od tradycyjnego Aurisa z napędem spalinowym zarówno elementami nadwozia, jak i detalami wnętrza;
  • Dzięki nowoczesnej technologii hybrydowej, Auris Hybrid zużywa w mieście zaledwie 3.7l / 100 km, emitując znikome ilości NOx i cząstek stałych;
  • Podobnie jak pozostałe samochody hybrydowe Toyoty, Auris Hybrid wyróżnia się najwyższą bezawaryjnością i najniższymi kosztami eksploatacji na rynku;
  • Ceny w Polsce rozpoczynają się od 84 900 zł za bogato wyposażony pojazd z automatyczną skrzynią biegów w standardzie.

W styczniu 2013 roku Auris odnotował największy, aż 32-procentowy wzrost sprzedaży spośród wszystkich samochodów kompaktowych oferowanych w Europie, przy jednoczesnym skurczeniu się całego segmentu kompaktów o 12%.

Również w Polsce nowa generacja Aurisa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem klientów. Po pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku udział Aurisa w segmencie samochodów kompaktowych wzrósł o jeden punkt procentowy, do 6.2%.

W dniach 13-14 kwietnia we wszystkich salonach Toyoty w Polsce zadebiutuje kolejna odsłona nowego Aurisa, wyposażona w pełną technologię hybrydową. Tym samym Auris Hybrid będzie piątym po Yarisie Hybrid, Priusie, Priusie Plug In, oraz Priusie Plus w pełni hybrydowym samochodem Toyoty dostępnym na polskim rynku.

Auris Hybrid będzie wyróżniał się od wersji z silnikami benzynowymi i Diesla zarówno elementami nadwozia, jak i detalami wnętrza. Z zewnątrz wersja hybrydowa otrzymała matowo-grafitowy dolny grill i dyfuzor tylnego zderzaka, oraz błękitne wykończenie detali, znane z innych hybrydowych modeli Toyoty. Tylne lampy tylko w wersji hybrydowej wyposażone są w diody LED. Na karoserii znajdują się także oznaczenia Hybrid oraz Hybrid Synergy Drive.

Dla Aurisa Hybrid opracowane zostały także specjalne wzory 15- i 17-calowych felg aluminiowych.

Wewnątrz pojazdu wersja hybrydowa charakteryzuje się pełną funkcjonalnością przedziału pasażerskiego i bagażnika, tak jak spalinowe odmiany Aurisa. Elementy układu hybrydowego, m.in. akumulatory zasilające pracę silnika elektrycznego, zostały umieszczone pod tylną kanapą, nie zabierając przestrzeni dla pasażerów.

Wersja hybrydowa wyróżnia się wewnątrz niebieskimi przeszyciami tapicerki, dedykowaną błękitną dźwignią zmiany biegów, oraz specjalnym ekranem monitorującym pracę systemu hybrydowego ze wskaźnikiem ekonomicznej jazdy.

Sercem zespołu napędowego Aurisa Hybrid jest silnik elektryczny zasilany akumulatorami niklowo metalowymi, współpracujący z jednostką benzynową o pojemności 1.8l. Łączna moc systemu hybrydowego wynosi 136 KM, co daje Aurisowi przyśpieszenie od 0 do 100 km/h w 10.9 sek., oraz prędkość maksymalną 180 km/h.

Auris Hybrid, podobnie jak pozostałe modele hybrydowe Toyoty, wyróżnia się rekordowo niskim zużyciem paliwa i emisją CO2. Pojazd zużywa w mieście zaledwie 3.7 l / 100 km, emitując 87g CO2/km, będąc najbardziej oszczędnym samochodem kompaktowym na rynku. Integralnym elementem układu hybrydowego Toyoty jest automatyczna przekładnia planetarna, zapewniająca komfortową jazdę. W najnowszej generacji hybrydowego Aurisa przekładnia ta została zmodyfikowana pod kątem jeszcze bardziej płynnej i cichej pracy przy przyśpieszaniu.

Ponadto, w przeciwieństwie do konstrukcji o zbliżonych osiągach wykorzystujących silniki Diesla, Auris Hybrid emituje szczątkowe ilości cząstek stałych i NOx, w minimalnym stopniu obciążając środowisko naturalne.

W trybie w pełni elektrycznym, w którym można pokonać dystans do 2 km przy prędkości do 50 km/h, Auris Hybrid nie zużywa paliwa, oraz nie emituje CO2, cząstek stałych, oraz NOx. System hybrydowy nowego Aurisa został zaprojektowany w taki sposób, aby w ruchu miejskim możliwie często eliminować pracę silnika spalinowego i pozwalać użytkownikowi poruszanie się w trybie elektrycznym.

Rekordowo oszczędna eksploatacja hybrydowych samochodów Toyoty wynika nie tylko z bardzo niskiego zużycia paliwa, ale także najwyższej bezawaryjności konstrukcji. Technologia hybrydowa Toyoty znajduje się na rynku od 15 lat, w niemal 5 milionów samochodów poruszających się po drogach całego świata. Silnik spalinowy pracuje w cyklu Atkinsona, dzięki czemu jest o ok. 30% mniej obciążony niż tradycyjne jednostki benzynowe. W układzie hybrydowym nie ma części potencjalnie awaryjnych, takich jak alternator, koła dwumasowe, filtry DPF, rozrusznik, czy paski klinowe, a dzięki wykorzystaniu zespołu napędowego do hamowania wyraźnie rzadziej zużywają się elementy układu hamulcowego.

Mi.in. dzięki tym rozwiązaniom, technologia hybrydowa okazuje się najbardziej niezawodnym rozwiązaniem w motoryzacji. Według rankingu TUV hybrydowy Auris poprzedniej generacji jest najbardziej niezawodnym samochodem na rynku w kategorii wiekowej 4-5 lat.

Ceny nowej Toyoty Auris rozpoczynają się od 84 900 zł za kompletnie wyposażony pojazd. Na liście wyposażenia standardowego znajdują się m.in. automatyczna skrzynia biegów, 7 poduszek powietrznych, system stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji, system wspomagający pokonywanie podjazdów, światła do jazdy dziennej typu LED, felgi aluminiowe, klimatyzacja automatyczna, system multimedialny Toyota Touch, czy system audio z zestawem głośnomówiącym Bluetooth.

W ofercie znajduje się także pakiet w promocyjnej cenie 990 zł, zawierający system automatycznego parkowania (SIPA) z czujnikami z przodu i z tyłu, podwójną podłogę bagażnika z systemem składania kanapy w płaską podłogę, elektrycznie regulowane szyby tylne, oraz podgrzewane fotele przednie z podparciem lędźwiowym fotela kierowcy.

W stosunku do analogicznie wyposażonej Toyoty Auris z silnikiem benzynowym 1.6 i skrzynią automatyczną CVT, dopłata do wersji hybrydowej wynosi 10 tys. zł. Kwota ta, dzięki niższemu zużyciu paliwa wersji hybrydowej, zwraca się po przejechaniu 50 tys. km. Auris hybrydowy jest objęty 5 letnią gwarancją na system hybrydowy, oraz 10-letnią rozszerzoną gwarancją na akumulatory układu.