Toyota i-Road EV w fazie testów konsumenckich

WORD Download PDF Download
26-05-14

Toyota rozpoczęła w Tokio testy konsumenckie miejskiego pojazdu i-Road, który ma zrewolucjonizować komunikację w aglomeracjach, łącząc zalety transportu publicznego i indywidualnego. Testy rozpoczęły się 24 marca i potrwają do czerwca.

Model i-Road to niewielki, dwuosobowy pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl. Łączy te zalety samochodów i motocykli, które mają największy wpływ na efektywne poruszanie się w mieście. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i izolację od deszczu, spalin i hałasu, pozwalając cieszyć się spokojną rozmową lub muzyką. Nowatorskie trzykołowe podwozie dostarcza wyjątkowych wrażeń z jazdy oraz doskonale amortyzuje nierówności nawierzchni. Na jednym miejscu parkingowym mieszczą się cztery i-Road.

Wersja przygotowana do testów w Tokio jest oparta na koncepcyjnym i-Road, zaprezentowanym podczas 43. edycji Tokio Motor Show w 2013 roku. Obecny model testowy, dostępny w pięciu kolorach, obejmuje innowacje, poprawiające wygląd iłatwośćmanewrowania.

Celem prób jest wykazanie efektywności tego elektrycznego pojazdu w codziennych sytuacjach drogowych w mieście. Toyota przekaże dziesięć pojazdów około 20 uczestnikom testów, którzy zostali wybrani spośród ekspertów branży motoryzacyjnej oraz szerokiej publiczności. Producent z uwagą wysłucha informacji zwrotnych na temat wrażeń z jazdy, łatwości kierowania pojazdem w mieście, wpływu charakteru pojazdu na decyzje podróży sposób dobierania trasy, a także ogólnej oceny satysfakcji użytkownika.

Jeszcze przed rozpoczęciem testów w Tokio, i-Road został udostępniony do prób na drogach publicznych w mieście Toyota, w ramach projektu Ha:mo, oraz w Grenoble, w systemie transportu publicznego Last-Mile Mobility. Oba programy są modelowym przykładem miejskiego systemu wynajmu pojazdów elektrycznych.

Celem projektu Ha:Mo jest próba zorganizowania niskoemisyjnego, indywidualnego transportu miejskiego, , tj. produkującego minimalne ilości spalin, bez ograniczenia mobilności społeczeństwa. Program ma prowadzić do efektywnego zwiększenia mobilności dzięki nowym osiągnięciom technologii. W ramach Ha:mo Toyota stale rozwija badania nad superkompaktowymi pojazdami elektrycznymi, służącymi do poruszania się po mieście na krótkich dystansach.

 

 

Ha:Mo (Harmonious Mobility Network)
Pilotażowy system organizacji komunikacji miejskiej, oparty na dwóch filarach – na systemie wynajmu publicznych pojazdów elektrycznych i-Road oraz na portalu mobilnym podpowiadającym najlepsze kombinacje połączeń i środków transportu, dobierane indywidualnie do potrzeb. System został zaprojektowany w taki sposób, by służył mieszkańcom, miastom i społeczeństwu – zwiększa mobilność ludzi, zmniejsza korki, obniża indywidualne i publiczne wydatki na transport oraz zatrucie powietrza w mieście. Projekt realizowany jest przez Toyota Motor Company we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii oraz Urzędem Promocji Społeczeństwa Niskoemisyjnego Miasta Toyota.


Specyfikacja Toyoty i-Road (modelu testowego)

Długość 2,345 mm
Szerokość 870 mm
Wysokość 1,455 mm
Rozstaw osi 1,695 mm
Ciężar własny1 300 kg
Rozmiar opon Przód 80/90R16
  Tył 120/90R10
Liczba miejsc 1
Minimalny promień skrętu 3.0 m
Jednostka napędowa 2 silniki elektryczne
Maksymalna prędkość 60 km/h
Zasięg na jednym ładowaniu2 50 km
Bateria Litowo-jonowa

1 Bez pasażerów i bagażu
2 Przy jeździe ze stałą prędkością 30 km/h

WORD Download PDF Download