KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Toyota rozpoczęła sprzedaż wodorowego sedana Mirai w Belgii

Email Drukuj WORD Download PDF Download
01-06-16

Belgia dołączyła do trzech europejskich krajów, w których sprzedawana jest Toyota Mirai. Toyota dostarczyła pierwszemu klientowi, firmie Hydrogenics, samochód napędzany ogniwami paliwowymi.

Hydrogenics Corporation jest wiodącym producentem urządzeń do produkcji wodoru oraz generatorów prądu opartych na technologii ogniw paliwowych. Uroczystość przekazania samochodu odbyła się miesiąc po otwarciu pierwszej belgijskiej stacji tankowania wodoru. Kluczyki do samochodu odebrał Filip Smeets, dyrektor zarządzający Hydrogenics Belgium.

Pierwsza stacja tankowania wodoru w Belgii powstała w Zaventem, na terenie należącym do Toyota Motor Europe. Rząd flamandzki potwierdził, że wesprze uruchomienie 20 publicznych stacji tankowania wodoru do 2020 roku. Dzięki temu każdy mieszkaniec Flandrii będzie mógł zatankować swój samochód napędzany wodorem w promieniu 25 km licząc z dowolnego miejsca w kraju. Samochody na ogniwa paliwowe, podobnie jak auta elektryczne, zostały we Flandrii zwolnione z podatku drogowego i opłat przy rejestracji.

Toyota rozpoczęła prace nad samochodami napędzanymi wodorowymi ogniwami paliwowymi 20 lat temu. W 2014 roku na japońskim rynku zadebiutowała Toyota Mirai. Belgia jest szóstym państwem po Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i USA, w którym samochód jest dostępny. W tym roku do tej listy dołączą także Szwecja, Norwegia i Holandia.

Mirai jest średniej wielkości sedanem o przestronnej kabinie i dużym, funkcjonalnym bagażniku. Auto nie emituje do atmosfery żadnych substancji oprócz wody, która powstaje jako produkt uboczny procesu wytwarzania prądu w ogniwach paliwowych. Samochód napędza silnik elektryczny o mocy 154 KM. Jego zasięg wynosi od 550 do 750 km i jest porównywalny z zasięgiem samochodów z silnikami benzynowymi, a czas tankowania wynosi około trzech minut.

Email Drukuj WORD Download PDF Download