KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Artur Prusak wygrał pierwszy rajd FIA AEC za kierownicą Toyoty Prius

Email Drukuj WORD Download PDF Download
25-05-16

Artur Prusak i Thierry Benchetrit wygrali rajd VIII Eco Rallye Vasco Navarro, pierwsze eliminacje serii FIA Alternative Energies Cup 2016. Aktualni mistrzowie świata od początku sezonu pokazali świetną formę i znaleźli się na szczycie klasyfikacji generalnej.

Seria FIA Alternative Energies Cup to rajdy, w których liczy się regularność przejazdu i jak najniższe zużycie paliwa / energii. Oznacza to jazdę z możliwie stałą prędkością na całej trasie, złożonej z licznych zakrętów, serpentyn i dużej różnicy poziomów. W mistrzostwach mogą brać udział pojazdy hybrydowe i napędzane alternatywnymi źródłami energii: LPG, gazem ziemnym, etanolem, biodieslem, elektrycznością lub ogniwami paliwowymi. Artur Prusak i Thierry Benchetrit startują za kierownicą Toyoty Prius 2. generacji. W ich dorobku, obok tytułu Mistrza Świata 2015, znalazło się m.in. 3-krotne zwycięstwo w prestiżowym rajdzie Monte-Carlo Nouvelles Energies (2013, 2014, 2015).

Rajd Vasco Navarro rozgrywa się na wymagających trasach górzystego kraju Basków na północy Hiszpanii. Zgodnie z zasadami, roadbook jest przekazywany zawodnikom na godzinę przed startem. Pomiary czasu robione są co niecałe 2 kilometry z dokładnością do 0,1 sekundy na 11 OS-ach o łącznej długości 240 km. Lokalni zawodnicy znają je na pamięć, co sprawia, że walka jest bardzo zacięta – o pierwszych miejscach zadecydowały ułamki sekund. Średnie odstępstwo od idealnego czasu przejazdu na 137 punktach pomiaru wynosiło dla najlepszych załóg tylko 0,5 sekundy.

Email Drukuj WORD Download PDF Download