KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Oszczędności wynikające z eksploatacji samochodu hybrydowego na przykładzie nowej Toyoty Auris Hybrid

03-04-12

Samochody hybrydowe Toyoty od lat wyróżniają się najwyższą na rynku bezawaryjnością i rekordowo niskimi kosztami eksploatacji. W kilkuletnim okresie użytkowania, oszczędności z posiadania samochodu hybrydowego znacząco przewyższają różnicę wynikającą z ceny zakupu, względem samochodu z tradycyjnym napędem. Poniżej prezentujemy analizę oszczędności na przykładzie nowej Toyoty Auris Hybrid.

  • Zużycie paliwa – najwyższa oszczędność w ruchu miejskim – 3.7l/100 km;
  • Wyraźnie niższe zużycie układu hamulcowego dzięki wykorzystaniu systemu hybrydowego do hamowania pojazdu;
  • Niższe koszty serwisu dzięki konstrukcji układu hybrydowego bez części potencjalnie awaryjnych, jak np. alternatora, tradycyjnego sprzęgła, paska klinowego czy rozrusznika;
  • Niska utrata wartości;
  • Najwyższa bezawaryjność technologii hybrydowej – niezależne raporty bezawaryjności;
  • 10-letnia rozszerzona gwarancja na akumulatory systemu hybrydowego;
  • Ulgi w polskich miastach dla użytkowników samochodów hybrydowych;

Napęd hybrydowy od lat wyróżnia się najniższym poziomem zużycia paliwa w ruchu miejskim. Dzięki optymalnemu zestrojeniu pracy silnika elektrycznego i spalinowego, obie jednostki uzupełniają się, komplementarnie wykorzystując swoje charakterystyki. W nowej Toyocie Auris układ hybrydowy został zaprogramowany w taki sposób, aby w ruchu miejskim minimalizować wykorzystanie silnika spalinowego i możliwie często pozwalać użytkownikowi na poruszanie się w trybie elektrycznym.

Dzięki temu konstruktorom Aurisa udało się osiągnąć średnie zużycie paliwa w mieście na poziomie jedynie 3.7 l/100 km, co jest najlepszym rezultatem w klasie kompaktów. Według danych katalogowych Auris Hybrid zużywa wyraźnie mniej paliwa w mieście niż konkurencyjne pojazdy z silnikami Diesla o wyraźnie niższej mocy i ekologicznej charakterystyce, oraz aż 2 l/100 km mniej niż najbardziej ekonomiczne pojazdy benzynowe (o mocy niższej od Aurisa Hybrid o 30 KM).

Poniższe zestawienie zawiera porównanie zużycia paliwa w mieście wśród marek Toyota, Ford, Volkswagen i Opel. W tabeli znalazły się modele z silnikami benzynowymi i Diesla zużywające najmniej paliwa:

zuzycie paliwa Auris

W cyklu mieszanym zużycie paliwa Aurisa Hybrid jest zbliżone do najbardziej oszczędnych Diesli innych producentów (o wyraźnie niższej mocy), ze względu na odwrócone zależności zużycia paliwa samochodów z napędem hybrydowym w stosunku do samochodów z napędami konwencjonalnymi (w napędzie hybrydowym w cyklu pozamiejskim jest mniejszy poziom odzyskiwania energii niż w cyklu miejskim).

Ze względu na istotę napędu hybrydowego Toyoty, 60% pracy potrzebnej do hamowania pojazdu wykonywane jest przez system hybrydowy. W efekcie w radykalny sposób zostaje zmniejszone zużycie elementów ciernych wykorzystywanych do hamowania pojazdu. Badanie Toyota Motor Europe grupy 214 Priusów pokazało, że średnie przebiegi, przy których nastąpiło zużycia tarcz i klocków hamulcowych, były następujące:

zuzycie tarcz

Jak wynika z danych serwisowych Toyota Motor Poland, w 2012 roku w modelu Prius z napędem hybrydowym, klocki hamulcowe wymieniano niemal dwukrotnie rzadziej niż w Avensisach, wykorzystujących tradycyjny napęd spalinowy (badanie objęło ten sam pokonany dystans). W nowym Aurisie Hybrid częstotliwość wymiany elementów układu hamulcowego jest tak niska jak w przypadku Priusa.

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów hybrydowych Toyoty, Auris Hybrid jest pozbawiony takich elementów jak paski klinowe, alternator, rozrusznik, czy oddzielnie funkcjonujące sprzęgło. W poniższej tabeli przedstawiono koszt wymiany tych elementów na przykładzie tradycyjnych wersji Toyoty Auris. Części te nie będą podlegać zużyciu w okresie standardowej eksploatacji, ale stanowią o „użytkowo-kosztowej" różnicy w technologiach.

koszty Auris

Dlatego też, biorąc pod uwagę przewidywane wartości rezydualne dla przebiegów flotowych 120 tys. km. w 36 miesięcy, średnie zużycie paliwa w tym czasie, oraz przewidywane różnice w zużyciu kolcków i tarcz hamulcowych, otrzymujemy następujące zestawienie kosztów:

przebieg Auris

Powyższe zestawienie pokazuje, że napęd hybrydowy dzięki rosnącemu zaufaniu klientów (wartość rezydualna), ekologicznym cechom (zużycie paliwa) i zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym (hamulce) zrównuje się kosztami użytkowania samochodu przy "przebiegach flotowych" z najtańszymi wersjami Aurisa zapewniając jednocześnie znacznie wyższy komfort użytkowania (bogatsze wyposażenie, w tym standardowa automatyczna skrzynia biegów).

Odnosząc te parametry do porównywalnego pod względem mocy i wyposażenia pojazdu konkurencyjnego, przy przebiegach flotowych 120 tys. km. w 36 miesięcy otrzymuje się następujące wyniki:

cena Auris

Oba zestawienia wykazują, że przewaga dzięki technologii hybrydowej pozwala znacznie obniżyć koszty użytkowania samochodu przy zachowaniu najwyższego komfortu jazdy.

O korzyściach użytkowania samochodu hybrydowego decyduje także najniższy poziom awaryjności tej technologii spośród wszystkich rodzajów napędów. Samochody hybrydowe od lat zajmują czołowe miejsca w niezależnych raportach bezawaryjności niemieckiego instytutu TUV. W raporcie TUV 2013 Toyota Prius zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 4-5 lat.

Spokojną eksploatację zapewnia także wydłużona gwarancja na elementy układu hybrydowego. Podstawowa gwarancja Toyoty wynosi 3 lata lub 100 tys. km, jednak na elementy takie jak akumulator systemu hybrydowego, komputer akumulatora, komputer sterujący, oraz przetwornik i falownik jest ona wydłużona do 5 lat. Dodatkowo, w 2013 roku wprowadzony został rozszerzony program gwarancji na akumulatory zespołu hybrydowego, aż do 10 lat.

Dodatkowo, polscy użytkownicy samochodów hybrydowych mogą cieszyć się w wybranych miastach ulgami w opłatach za parkowanie pojazdów. Specjalne programy wspierające ekologiczną motoryzację wprowadziły Katowice (całkowite zwolnienie samochodów hybrydowych z opłat parkingowych), Szczecin (obniżona opłata, oszczędność roczna 1490 zł), oraz Tarnów (obniżona opłata, oszczędność roczna 1380 zł).