KOSZYK MEDIÓW
Pobieranie zawartości...

Historia sukcesu hybryd Toyoty

05-09-13

Toyota rozwija konstrukcje innowacyjnych technologii napędowych od 40 lat. Dlatego dziś firma jest światowym liderem nowoczesnych technologii w motoryzacji, z napędem hybrydowym na czele.

Warto wiedzieć:

 • Toyota sprzedaje 23 modele hybrydowe w 80 krajach świata – cztery razy więcej niż jakikolwiek inny producent;
 • Skumulowany wynik sprzedaży samochodów hybrydowych Toyoty wynosi 5,5 miliona egzemplarzy, z czego ponad 10% w Europie;
 • Przez 6 miesięcy 2013 roku sprzedaż samochodów hybrydowych w Europie wzrosła o 65% (względem analogicznego okresu 2012 r.), z czego Toyoty stanowiły 75%.
 • Auris, Yaris, Prius (w tym Prius Plug-in), oraz Prius+ zajmują pierwsze cztery pozycje w rankingu sprzedaży samochodów hybrydowych w Europie.

Przywództwo Toyoty w dziedzinie projektowania i produkcji nowoczesnych napędów zostało w ostatnich latach silnie ugruntowane. Z 23 modelami (16 Toyoty i 7 Lexusa) sprzedawanymi w 80 krajach świata, oferta hybrydowa Toyota Motor Corporation jest cztery razy większa niż jakiegokolwiek innego producenta.

Hybrydy Toyoty są entuzjastycznie odbierane przez klientów na całym świecie ze względu na znakomitą efektywność napędu oraz rekordowo niskie zużycie paliwa w codziennej eksploatacji, bez kompromisów w przestronności kabiny, bagażnika, czy komfortu jazdy. Dzięki temu od 1997 roku, kiedy na rynku ukazała się pierwsza generacja Toyoty Prius, wszystkie samochody hybrydowe koncernu znalazły już 5,5 miliona nabywców.

W Europie, korzystając z sukcesów Yarisa i Aurisa Hybrid, od 2000 roku sprzedanych zostało 600 tysięcy samochodów hybrydowych Toyoty, co stanowi ponad 10% sprzedaży globalnej.

Dzisiaj Europa jest miejscem najszybszego wzrostu popularności hybryd – w pierwszym półroczu 2013 roku sprzedaż samochodów hybrydowych wszystkich producentów wzrosła na kontynencie o 45%. W tym samym okresie wzrost sprzedaży hybryd Toyoty i Lexusa wyniósł 65%, co odpowiada 75-procentowemu udziałowi w europejskim rynku pojazdów hybrydowych.

Europejska gama hybryd koncernu liczy obecnie 6 modeli Toyoty i 6 modeli Lexusa. W rankingu sprzedaży hybryd w Europie pierwsze cztery miejsca zajmują Auris, Yaris, Prius (w tym Prius Plug-in), oraz Prius+. Prius Plug-in, czyli jedyny samochód hybrydowy Toyoty z możliwością ładowania akumulatorów z gniazdka, z miażdżącą przewagą wyprzedza swoich bezpośrednich konkurentów.

Warto wiedzieć:

 • Globalna sprzedaż Priusa przekroczyła 3 miliony egzemplarzy, czyniąc go najbardziej popularnym samochodem hybrydowym na świecie;
 • Sprzedaż Priusa w rozbiciu na generacje: pierwsza – 120 tys., druga – 1,2 mln., trzecia – ponad 1,7 mln. do dziś;
 • Od debiutu pierwszej generacji Priusa zredukowano koszt produkcji układu hybrydowego o dwie trzecie, zużycie paliwa o 25%, emisję CO2 do 89 g/km, a moc układu wzrosła o 30%;
 • Z trzecią generacją Priusa związanych jest 1261 patentów zgłoszonych przez Toyotę.

Z liczbą 3 milionów sprzedanych egzemplarzy, Toyota Prius jest zdecydowanie najbardziej popularnym samochodem hybrydowym na świecie. Początkowe plany sprzedażowe Priusa były umiarkowane – zakładały 300 sztuk miesięcznie i 3600 sztuk rocznie. Jednak w związku z olbrzymim zainteresowaniem klientów w Japonii i pozostałych regionach świata, jeszcze przed wprowadzeniem modelu do salonów plany te zostały zrewidowane w górę do poziomu najpierw 1000 sztuk miesięcznie, a następnie 2000.

Wprowadzony w 1997 roku w Japonii, a niewiele później także w USA, Prius pierwszej generacji znalazł 120 tys. klientów na całym świecie. Popularność modelu wzrosła gwałtownie wraz z premierą drugiej generacji w 2003 roku, którą wybrało 1,2 miliona nabywców.

Oferowany od 2009 roku Prius trzeciej generacji do dziś sprzedał się w liczbie 1,7 miliona sztuk.

Warto wiedzieć:

 • Mając tylko 16 lat historii, technologia hybrydowa Toyoty jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju;
 • 15 nowych lub zmodernizowanych samochodów hybrydowych koncernu zadebiutuje na rynku do 2015 roku;
 • Modułowy system Hybrid Synergy Drive jest gotowy do stosowania technologii PHV (Plug-in Hybrid Vehicle), EV (Electric Vehicle), oraz FCHV (Fuel Cell Hybrid Vehicles);
 • Wzrost efektywności napędów, zmniejszenie rozmiarów systemu hybrydowego, oraz obniżenie kosztów, pozwoli w najbliższych latach drastycznie zwiększyć sprzedaż pojazdów hybrydowych.

Toyota jest obecnie w trzyletnim cyklu modelowym, rozpoczętym w 2012 roku, na zakończenie którego na rynku pojawi się 23 nowych pojazdów hybrydowych, w tym model na ogniwa paliwowe. 15 z tych samochodów nadal jest jeszcze przed debiutem.

Napędy hybrydowe są najbardziej strategiczną technologią Toyoty, w oparciu o którą powstanie wiele wariantów nowoczesnych samochodów przyszłości. System został celowo skonstruowany w modułowy sposób, będąc gotowym do wykorzystania w samochodach Plug- in, w pełni elektrycznych, oraz zasilanych ogniwami paliwowymi.

Samochody hybrydowe dziś są już odbierane jako pełnoprawna konkurencja dla tradycyjnych pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, oferując względem nich wyraźnie niższe zużycie paliwa i emisję CO2, bez potrzeby zmiany stylu jazdy i dotychczasowych przyzwyczajeń. Toyota spodziewa się, że dalszy rozwój efektywności hybryd przy obniżaniu kosztów produkcji spowoduje lawinowy wzrost ich popularności w kolejnych latach.